Policia shpërndan turmën me gaz lotsjellës në Paris, arreston 100 protestues

Policia shpërndan turmën me gaz lotsjellës në Paris, arreston 100 protestues

1 vit më parë

Policia franceze gjuajti gaz lotsjellës dhe arrestoi mbi 100 protestues “jelekverdhë” që dolën në rrugët e Parisit kundër padrejtësisë së perceptuar ekonomike dhe qeverisë së Presidentit Emmanuel Macron.

Parisi ishte nën sigurinë e lartë me rreth 7.500 oficerë policie të vendosur, pasi qindra protestues – shumica që nuk mbanin jelekët fluoreshencë që i dhanë emrin lëvizjes – marshuan të shtunën, njofton Klan Kosova.

Policia shpërndau protestuesit duke përdorur gaz lotsjellës në Champs-Elysees, stacionin e trenit Saint-Lazare dhe plazhin Madeleine – zona ku protestat u ndaluan këtë fundjavë.

“Çfarë po bëjmë? Ne jemi duke u mbledhur vetëm për të thënë se protesta nuk është vetëm kundër presidentit, por është kundër sistemit”, tha një protestuese grua, e cila nuk e dha emrin e saj.

“Ne po trajtohemi si kriminelë,” tha një tjetër.