22:37, 25 Maj 2019

Policia franceze ka nisur kërkimin për të dyshuarin në shpërthimin e së premtes në Lyon, i cili plagosi së paku 13 njerëz.

Askush nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin, tha prokurori i Parisit Remy Heitz në televizionin francez të lajmeve BFM TV, transmeton Klan Kosova.

Një hetim mbi “komplotin terrorist” u hap disa orë pas shpërthimit në zonën qendrore tregtare të qytetit, ku u pranuan në spital 11 vetë, përfshirë një fëmijë 10-vjeçar.

Heitz tha se 90 hetues të policisë dhe 30 teknikë po punonin për këtë rast.

Pranë zonës së shpërthimit, policia gjeti vida të vogla, kushineta me sferë metalike, një bord qark i shtypur, shtatë bateri, një shkop i largët dhe plastike e bardhë “që mund të jetë pjesë e pajisjes shpërthyese”, tha ai.

Në Twitter, Presidenti francez Emmanuel Macron shkroi: “Sonte mendoj për të plagosurit në shpërthimin në Lyon, familjet e tyre të prekura nga dhuna që ka ndodhur me të dashurit e tyre në rrugë dhe të gjithë Lyonin”.

Konkurs Pune

Lexo më shumë