Plani i azilit 'shumë shqetësues' - thotë Agjencia e Kombeve të Bashkuara për refugjatë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Plani i azilit ‘shumë shqetësues’ – thotë Agjencia e Kombeve të Bashkuara për refugjatë

NULL NULL
08.03.2023 08:49
Azili Britani

Ligji për azilin e propozuar nga qeveria britanike është “shumë shqetësues” dhe do të bllokonte edhe ata që kanë një kërkesë bindëse, ka thënë agjencia e Kombeve të Bashkuara për refugjatë.

Përfaqësuesja e UNHCR-së në Mbretërinë e Bashkuar, Vicky Tennant, i tha BBC-së se masa do të shkelte ligjin ndërkombëtar dhe nuk ishte e nevojshme për të ndaluar kalimet e Kanalit.

Kryeministri Rishi Sunak ka thënë se ai është “i gatshëm për luftë” për të sjellë ligjin dhe për të kapërcyer çdo sfidë ligjore.

Laburistët kanë thënë se planet rrezikojnë të “përkeqësojnë kaosin”, transmeton Klankosova.tv.

Të martën, qeveria britanike përshkroi një ligj të ri i cili në mënyrë efektive do të ndalonte këdo që arrin përmes një rruge të paligjshme të kërkojë azil në MB.

Kushdo që zbulohet se ka hyrë ilegalisht në vend do të bllokohet gjithashtu nga kthimi ose pretendimi i nënshtetësisë britanike në të ardhmen.

Masa është pjesë e përpjekjeve për të adresuar një rritje të numrit të njerëzve që mbërrijnë në MB përmes kalimeve të Kanalit çdo vit, i cili u rrit nga rreth 300 në 2018 në më shumë se 45,000 në 2022.

E pyetur për reagimin e saj ndaj planeve në Neësnight të BBC-së, Tennant tha: “Ne jemi shumë të shqetësuar. Kjo në fakt po mbyll qasjen në azil në Mbretërinë e Bashkuara për njerëzit që vijnë në mënyrë të parregullt.

“Ne besojmë se është një shkelje e qartë e Konventës së Refugjatëve dhe mbani mend se edhe njerëzit me pretendime shumë bindëse thjesht nuk do të kenë mundësinë t’i parashtrojnë ato.”

Konventa për Refugjatët, e rënë dakord për herë të parë në 1951, është një traktat shumëpalësh që përcakton se kush kualifikohet si refugjat dhe detyrimet e shteteve nënshkruese për t’i mbrojtur ata.

Tennant tha se Mbretëria e Bashkuar ka një “traditë të gjatë humanitare” dhe se çështjet me migracionin mund të trajtohen me kontrolle të duhura dhe një sistem të administruar më mirë.

“Vëreni sistemin e azilit të funksionojë,” tha ajo. “Bëni një proces të drejtë, efikas dhe më të shpejtë të procesit të azilit.

“Nëse njerëzit nuk kanë të drejtë për azil, kthejini ata në vendet e tyre dhe nëse kanë, atëherë lejojini të integrohen dhe ta çojnë këtë proces shumë më shpejt.”

Gjithashtu duke folur për Neësnight, deputeti konservator Richard Graham tha se politika e qeverisë duhet të gjykohet nëse ajo zbatohet me “vendosje, dhembshuri dhe proporcion”.

Ai shtoi se kishte “indikacione interesante që faktikisht në Strasburg [ku ndodhet Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut rasti ynë po dëgjohet” – megjithëse ai nuk dha detaje, transmeton Klankosova.tv.

Sekretarja e Brendshme Suella Braverman u ka shkruar të gjithë deputetëve konservatorë duke thënë se ka “më shumë se 50% mundësi” që legjislacioni të mos jetë në përputhje me këtë gjykatë dhe legjislacioni pritet gjerësisht të përballet me sfida ligjore.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS