Piktura që u vodh nga nazistët, shitet në ankand për 42 milionë euro - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Piktura që u vodh nga nazistët, shitet në ankand për 42 milionë euro

NULL NULL
03.03.2023 14:39
Kandinsky’s Murnau mit Kirche II

Një kryevepër e Wassily Kandinsky që ishte vjedhur nga nazistët, të cilët vranë pronarin e saj në kampin e përqendrimit të Aushvicit në vitin 1944, është shitur për një rekord prej 42 milionë eurosh, në një ankand në Londër.

Piktura u shit në Sotheby’s në emër të stërnipërve të pronarit. Ata u ribashkuan së fundmi me veprën e vitit 1910, të titulluar Murnau mit Kirche II (Murnau me Kishën II), e cila ishte zbuluar në një muze në Eindhoven në Holandë.

Pasardhësit e Johanna Margarethe Stern-Lippmann dhe Siegbert Stern, themeluesit e një kompanie tekstile dhe koleksionistësh të etur arti, thanë se do të përdornin disa nga të ardhurat e shitjes për të gjetur më shumë nga koleksioni i madh i artit të familjes, që u sekuestrua nga nazistët në vitet 1930.

Piktura, e cila përshkruan fshatin bavarez të Murnau me një shpërthim ngjyrash, ishte varur në dhomën e ngrënies së çiftit në vilën e tyre në Potsdam, Berlin. Thuhet se ka paralajmëruar lëvizjen e mjeshtrit rus drejt artit abstrakt.

Shitja prej 42 milionë eurosh për një ofertues telefonik ende të panjohur vendosi një çmim të ri rekord për një Kandinsky.

Pronarët e saj origjinal ishin miq me disa nga shkrimtarët dhe mendimtarët më me ndikim të kohës së tyre, duke përfshirë Thomas Mann, Franz Kafka dhe Albert Einstein. Koleksioni i çiftit me më shumë se 100 vepra arti varionte nga pikturat e vjetra mjeshtërore holandeze te Renoir dhe artistët modernë duke përfshirë Munch dhe Kandinsky.

Megjithatë, gjithçka ndryshoi pas ardhjes në pushtet të nazistëve. Edhe pse Stern vdiq për shkaqe natyrore në 1935, Stern-Lippmann u detyrua të largohej nga Gjermania dhe më vonë u vra në Aushvic. Koleksioni i tyre spektakolar i artit u grabit dhe u shpërnda në të gjithë rajonin. Vendndodhja e shumë prej pikturave është ende e panjohur.

Murnau mit Kirche II u zbulua pothuajse 10 vjet më parë në muret e Van Abbemuseum në Eindhoven, ku ishte varur që nga viti 1951. Pas një beteje të gjatë ligjore, ai iu kthye 13 pasardhësve të familjes Stern, vitin e kaluar, shkruan Guardian, përcjell Klankosova.tv.

“Megjithëse asgjë nuk mund të zhbëjë gabimet e së kaluarës, as ndikimi në familjen tonë dhe ata që ishin fshehur – njëri prej të cilëve është ende gjallë – kthimi i kësaj pikture që do të thoshte kaq shumë për stërgjyshërit tanë është jashtëzakonisht i rëndësishëm për ne”, sepse është një mirënjohje dhe mbyll pjesërisht një plagë që ka mbetur e hapur ndër breza”, tha familja.

Ata thanë se një pjesë e të ardhurave nga shitja do të financonte kërkime të mëtejshme për fatin e koleksionit të familjes.