Pijet që reduktojnë stresin - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Pijet që reduktojnë stresin

NULL NULL
25/05/2015

Shkencëtarët amerikanë kanë zbuluar  se pijet e ëmbla ndihmojnë në lehtësimin e stresit.

Në një studim i thjeshtë, ku hulumtuesit ofruan 11 shishe me pije të sheqerosur dhe tetë pije të ëmbëla me sheqerna artificiale të tilla si Aspartame.
Ata gjetën se ata që kishin konsumuan pije me sheqer kishin nivele më të ulëta të pështymës koritzola, një hormon që është sekretuar gjatë stresit, se sa ata që pinë pije të ëmbëla artificialisht.
“Kjo është dëshmia e parë që konsumi i sheqerit mund të lehtësojë stresin në njerëz”, thotë Kevin Laugero në Universitetin e Kalifornisë.