Pfizer i kërkon EMA-s të autorizojë vaksinat për fëmijët midis moshës 5 dhe 11 vjeç

Pfizer i kërkon EMA-s të autorizojë vaksinat për fëmijët midis moshës 5 dhe 11 vjeç

NULL NULL
1 month më parë

Aktualisht, asnjë vaksinë kundër COVID-19 nuk është autorizuar në Evropë për këtë grupmoshë. Pfizer-BioNTech i ka transmetuar EMA-s, Agjencisë Evropiane të Barnave, rezultatet e testeve klinike të kryera te fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç, në mënyrë që të marrin dritën jeshile për përdorimin e saj. Kjo u njoftua nga e njëjta kompani, shkruan Ansa, transmeton Klankosova.tv.

Komiteti këshillues i Administratës së Ushqimit dhe Barnave, ka miratuar përforcuesin,  dozën e dytë të vaksinës Johnson & Johnson. Ekspertët e kanë miratuar atë për personat mbi 18 vjeç dhe duhet të kalojnë dy muaj nga marrja e dozës së parë të vaksinës.