Petritsch: Themelojeni Specialen - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Petritsch: Themelojeni Specialen

NULL NULL
26/05/2015

Ish i dërguari i posaçëm i BE-së për Kosovën , Wolfgang Petritsch ka deklaruar se është mirë që Kosova ta themelojë sa më shpejt Gjykatën Speciale dhe të përballet me të kaluarën, në mënyrë që të ec përpara dhe e ardhmja të jetë më e mirë.

Petritsch në një intervistë për KosovaPress, tha se themelimi i Speciales është një çështje që bazohet në përvojat e Ballkanit, pasi siç tha ai të gjitha luftërat në ish Jugosllavi kanë quar në themelimin e Tribunalit Ndërkombëtarë për Krime në ish Jugosllavi.