Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Petkoviq, Kurtit: Frymëzohu nga Rezoluta 1244, jo nga Lidhja e Prizrenit

NULL NULL
10.06.2023 17:18
Petar Petkoviq
Petkoviq flet për Asociacionin e dialogun

Drejtori i Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Petar Pektoviq, i ka reaguar kryeministrit të vendit, Albin Kurti, për shënimin e 145 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit.

Petkoviq tha se Kurti duhet të frymëzohet nga Rezoluta 1244 e Këshillit të Sigurimit e jo nga Lidhja e Prizrenit.

“Rezoluta 1244 e cila po ashtu  miratua në këtë ditë është një dokument juridik ndërkombëtar i detyrueshëm për Kosovën dhe nëse tashmë është dashamirës i përvjetorëve dhe historisë, Kurti nuk duhet të kthehet në të kaluarën e lashtë por të frymëzohet në atë dokument të Këshillit të Sigurimit të OKB-së”, tha ai, shkruan Tanjug, transmeton Klankosova.tv.

Tutje, Pektoviq fantazoi se 145 vjet më parë, një grup i otomanëve u mblodhën në Prizren për ta themeluar Lidhjen e Prizrenit, i cili cilësoi se ishte kryeqyteti i perandorëve serbë.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.