Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Pesë zakone të dëmshme të dimrit që mund të shkaktojnë kapsllëk

NULL NULL
09.12.2023 08:57
kaps
kaps

Nëse pranvera është stina më e gëzuar nga të gjitha, dimri është më ëndërrimtari. Megjithatë, sezoni i lezetshëm mund të kthehet shpejt në një makth nëse nuk jeni të vetëdijshëm për stilin tuaj të jetesës.

Ditët janë më të shkurtra në dimër dhe si rezultat ju prireni të qëndroni më shumë në komoditetin e shtratit tuaj në krahasim me ditët më pak të ftohta. Kjo mund të nënkuptojë një ndërprerje në orarin tuaj të fitnesit dhe hapa akoma më të vegjël që është përsëri një faktor rreziku për kapsllëk.

Të hash ushqime të gabuara, të mos qëndrosh aktiv dhe të mos hidratohesh, mund t’ju çojë në rrëmujën e kapsllëkut.

“Me fillimin e të ftohtit të dimrit, zakonet tona priren të pësojnë ndryshime delikate për t’u përshtatur me stinën. Ndërsa grumbullimi në shtresa të ngrohta dhe pirja e pijeve të nxehta janë praktika të zakonshme, disa zakone të dimrit mund të kontribuojnë pa dashje në problemet e tretjes, veçanërisht kapsllëkun”, tha Amol Gosavi, kirurg i lartë, në një intervistë me HT Digital, transmeton Klankosova.tv.

Këto janë pesë zakone të dimrit që mund të shkaktojnë kapsllëk:

Hidratim joadekuat

Moti i ftohtë shpesh çon në një ndjesi të zvogëluar të etjes, duke e bërë të lehtë të neglizhohet rëndësia e të qëndruarit të hidratuar. Marrja e pamjaftueshme e ujit mund të rezultojë në ngurtësimin e jashtëqitjes, duke çuar në kapsllëk.

Marrja e reduktuar e fibrave

Dietat e dimrit ndonjëherë zhvendosen drejt ushqimeve të rehatshme që mund të kenë mungesë të përmbajtjes së nevojshme të fibrave. Fibra shton masën e jashtëqitjes dhe ndihmon në kalimin e tyre të qetë përmes traktit tretës. Përfshirja e ushqimeve të pasura me fibra si drithërat, frutat dhe perimet në dietën tuaj të dimrit mund të ndihmojë në parandalimin e kapsllëkut.

Mungesa e aktivitetit fizik

Temperaturat e ftohta shpesh dekurajojnë aktivitetet në natyrë, duke çuar në një mënyrë jetese më të ulur gjatë muajve të dimrit. Aktiviteti fizik stimulon sistemin tretës dhe ndihmon në parandalimin e kapsllëkut.

Konsumimi i tepërt i pijeve dehidratuese

Është joshëse të kënaqesh me pije të ngrohta si kafeja, çaji dhe çokollata e nxehtë gjatë dimrit, konsumimi i tepërt i këtyre pijeve mund të ketë një efekt dehidratues në trup. Kafeina dhe disa përbërës në çaj mund të çojnë në humbje të shtuar të ujit, duke kontribuar potencialisht në kapsllëk.

Ushqimet e përpunuara

Reduktoni marrjen e ushqimeve të rafinuara dhe të përpunuara që mund të kontribuojnë në kapsllëk.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.