Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Pesë ushqime që ulin tensionin e lartë të gjakut

NULL NULL
05.06.2023 12:58
Tensioni i larte i gjakut

Presioni i lartë i gjakut është një problem për shumë njerëz. Nëse nuk njihet dhe trajtohet në kohë, presioni i lartë i gjakut mund të çojë në një sërë komplikimesh të rrezikshme, duke përfshirë sëmundjet e zemrës dhe sulmin në tru.

Megjithatë, mjekët paralajmërojnë se presioni i lartë i gjakut nuk ka gjithmonë simptoma të dukshme, gjë që e bën edhe më të vështirë njohjen e tij, përcjell Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

Sipas ekspertëve, konsumimi i disa ushqimeve mund të zvogëlojë rrezikun. Dietologu Gunter Kuhnle zbuloi për The Sun se cilat ushqime janë dëshmuar se ulin presionin e gjakut dhe konsumimin e të cilave do t’ua rekomandonte të gjithëve, jo vetëm atyre që kanë probleme me presionin e gjakut. Ato i gjeni si më poshtë:

Mollat

Boronica

Arra

Çaji jeshil

Avokado.

Siç shpjegon ai, secili nga këto ushqime ul në mënyrë efektive presionin e lartë të gjakut dhe në këtë mënyrë mbron trupin tonë nga komplikimet e mundshme, transmeton Klankosova.tv.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.