Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Pesë shenja që tregojnë se nuk jeni një mik mbështetës

NULL NULL
26.02.2024 11:30
Foto ilustruese

Në një miqësi, është e rëndësishme që të kemi miq tek të cilët mund të mbështetemi. Ata janë tifozët tanë më të mëdhenj dhe gjithashtu shpatulla për të qarë në kohë të vështira.

Megjithatë, mund të ketë pengesa që mund të na pengojnë të jemi mbështetës në miqësitë moderne.

Psikologia, Divya Robin vuri në dukje pesë shenja se ne mund të mos jemi një mik mbështetës:

Kur ne vazhdojmë të anulojmë plane me shokun-shoqen tonë, kjo mund t’i bëjë ata të ndiejnë se po i shmangim ata me vetëdije.

Ne shpesh supozojmë perspektivën e mikut tonë pa bërë asnjë përpjekje për t’i analizuar ose kuptuar ato përmes komunikimit të shëndetshëm.

Kur kontaktojmë me miqtë tanë vetëm kur kemi nevojë për diçka prej tyre, kjo mund t’i bëjë ata të mendojnë se ne po përfitojmë nga miqësia.

Kur zbrazemi emocionalisht te ata pa ia kthyer emocionet e tyre, kjo mund t’i bëjë ata të ndiejnë se ne nuk po i dëgjojmë.

Ne nuk duhet të dështojmë të marrim përgjegjësi për veprimet tona kur përfundojmë duke bërë gabime ose duke i lënduar ato.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.