Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Pesë shenja paralajmëruese se keni qarkullim të dobët të gjakut

NULL NULL
16.04.2023 08:27
Qarkullimi i gjakut
Qarkullimi i gjakut

Duart dhe këmbët e ftohta janë një problem i zakonshëm, por edhe shenja të qarkullimit të dobët. Por nuk janë të vetmet, thonë ekspertët. Kirurgu vaskular Alun Davies ndau me Daily Mail pesë shenja paralajmëruese të papritura.

Lëkurë me shkëlqim dhe këmbë të ftohta

Këmbët e ftohta janë shenjë e qarkullimit të dobët, sepse gjaku ka vështirësi të arrijë në ekstremitete për shkak të ngushtimit të enëve të gjakut. Si rezultat, duart dhe këmbët mund të jenë të ftohta dhe të marrin një ngjyrë blu ose vjollcë kur jeni ulur dhe të zbehta ose të bardha kur jeni shtrirë. Ata që vuajnë mund të përjetojnë gjithashtu mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash në ekstremitete dhe dhimbje gjatë ecjes, përcjell Index.hr, transmeton Klankosova.tv.

Por lëkura me shkëlqim dhe e shtrënguar është një simptomë më pak e njohur që mund të prekë pjesët e poshtme të këmbëve dhe këmbët e njerëzve me qarkullim të dobët. Kjo shkaktohet nga prishja e lëkurës për shkak të mungesës së rrjedhjes së gjakut.

Këmbët e lëmuara

Edhe pse këmbët e lëmuara mund të mos duken si një gjë e keqe, mund të jetë një shenjë e qarkullimit të dobët. Humbja e qimeve në këmbë mund të nënkuptojë se nuk ka gjak të mjaftueshëm që rrjedh në këto zona, duke rezultuar në vdekjen e gjëndrave të qimeve për shkak të mungesës së lëndëve ushqyese.

Profesor Davies paralajmëron se “mungesa e rrjedhjes së gjakut në këmbë mund të përshkallëzohet shpejt në simptoma më të rrezikshme, të tilla si dëmtimi i nervave dhe indeve”. Kjo është arsyeja pse ai këshillon të gjithë ata që e vënë re këtë simptomë të konsultohen me mjekun e tyre, transmeton Klankosova.tv.

Ulçera në këmbë

Plagët afatgjata që nuk shërohen brenda dy javësh janë me shumë mundësi një shenjë e qarkullimit të dobët, thonë ekspertët.

Zakonisht zhvillohen në pjesën e brendshme të këmbës, midis gjurit dhe kyçit të këmbës dhe mund të shkaktojnë dhimbje, kruajtje dhe ënjtje të këmbës së prekur. Mund të ketë gjithashtu lëkurë të zbardhur ose të ngurtësuar rreth ulçerës, me një rrjedhje me erë të keqe që rrjedh nga plaga.

Njerëzit me probleme shëndetësore si diabeti, kolesteroli i lartë dhe obeziteti janë më të ndjeshëm ndaj qarkullimit të dobët, por problemi mund të prekë këdo në çdo moshë.

Probleme me stomak

Qarkullimi i dobët prek të gjitha pjesët e trupit, përfshirë organet vitale. Dhimbjet e barkut, diarreja dhe gjaku në jashtëqitje janë simptoma të pakëndshme që më së shpeshti shkaktohen nga vakti i fundit ose dhimbja e stomakut. Por ekspertët thonë se në raste shumë të rralla këto simptoma mund të jenë në fakt një shenjë e rrjedhjes së dobët të gjakut në organet e tretjes.

Humbje kujtese

Ndjenjat e marramendjes së pashpjegueshme, humbja e ekuilibrit dhe harresa janë simptoma më shpesh të lidhura me dëmtimin e trurit, tumorin apo edhe sëmundjen e Alzheimerit. Por mund të jetë gjithashtu një shenjë se gjaku i mjaftueshëm po shkon në tru.

“Nëse keni qarkullim të dobët dhe gjaku nuk po arrin në tru, organi do të fillojë të reduktojë disa funksione, duke përfshirë kujtesën dhe ekuilibrin”, thotë profesor Davies.

Një mënyrë e thjeshtë për të përmirësuar qarkullimin e gjakut është ushtrimi. Lëvizja nxit qarkullimin e shëndetshëm sepse muskujt ndihmojnë në shtrydhjen e venave, gjë që shkakton rrjedhje më të mirë të gjakut.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.