Pesë mite për mbipeshën që i hedh poshtë eksperti

Pesë mite për mbipeshën që i hedh poshtë eksperti

NULL NULL
6 days më parë

Ka disa gjëra në lidhje me individët në mbipeshë që njerëzit i supozojnë pa verifikim. Besohet se ata kanë zakone të gabuara të të ngrënit, një mënyrë jetese pasive ose dembele. Në ekstremin tjetër, mbipesha te fëmijët injorohet plotësisht pasi njerëzit mendojnë se fëmija do të humbi të gjithë dhjamin sapo të rritet.

E vërteta është se përveç stilit pasiv të jetesës dhe zgjedhjeve të gabuara të ushqimit, ka disa faktorë të tjerë që mund të kontribuojnë në obezitet, si arsyet gjenetike, sëmundje si hipotiroidizmi, rezistenca ndaj insulinës ose sindroma e vezores policistike, apo edhe medikamente të caktuara.

Çfarë është Obeziteti?

Një çrregullim që përfshin yndyrën e tepërt të trupit që rrit rrezikun e problemeve shëndetësore. Obeziteti ndodh kur indeksi i masës trupore të një personi është 25 ose më shumë. Yndyra e tepërt trupore rrit rrezikun e problemeve serioze shëndetësore nga problemet e zemrës, diabeti, artriti deri te problemet riprodhuese. Gjithashtu mund të rrisë rrezikun e disa llojeve të kancerit.

Dr. Ramya Nair, Konsulent dhe Fizioterapist, hedh poshtë pesë mite për obezitetin, shkruan Hindustantimes, transmeton Klankosova.tv.

Miti 1: Obeziteti shkaktohet nga zgjedhjet e gabuara të stilit të jetesës

Fakt: “Shumica e programeve të obezitetit fajësojnë obezitetin për zgjedhjet e dobëta të dietës dhe mungesën e aktivitetit fizik. Është e zakonshme të dëgjosh se njerëzit me obezitet janë “dembelë” ose nuk kanë motivim. Ndërsa dieta dhe mungesa e ushtrimeve mund të luajnë një rol, ka disa faktorë të tjerë që kontribuojnë në rritjen e obezitetit”, thotë Dr Nair.

Miti 2: Njerëzit obezë kanë metabolizëm më të ngadaltë

Fakt: “Pretendimi se njerëzit e dobët kanë metabolizëm më të shpejtë është një mit kokëfortë. Trupat më të mëdhenj në fakt kanë ritme më të larta metabolike sepse kanë nevojë për më shumë energji për të kryer funksionet bazë. Përbërja e trupit është ajo që luan një rol të madh në shpejtësinë e metabolizmit, jo pesha. Indet muskulore djegin më shumë kalori sesa yndyra”, thotë eksperti.

Miti 3: Obeziteti është një problem vetëm për të rriturit

Fakt: Fëmijëria e hershme është një periudhë e rritjes së shpejtë dhe për këtë arsye shumë njerëz supozojnë se fëmijët e vegjël që kanë yndyrë shtesë përfundimisht do ta humbnin atë. Por fëmijët nuk e kalojnë domosdoshmërisht mbipeshën, thotë eksperti.

Miti 4: Familjarët e mi ishin obez, kështu që unë do të jem i trashë

Fakt: “Ka faktorë gjenetikë kur bëhet fjalë për obezitetin. Megjithatë, vetëm për shkak se tiparet janë të trashëguara nuk do të thotë se do të bëheni obez. Ndryshimet e moderuara në mjedisin tuaj dhe stilin e jetesës mund t’ju ndihmojnë të ulni peshën dhe të zvogëloni rrezikun e obezitetit.” thotë doktor Nair.

Miti 5: Obeziteti shkaktohet nga mungesa e aktivitetit fizik dhe ushqimi jo i shëndetshëm

Fakt: “Ndërsa shtimi në peshë që çon në obezitet i atribuohet konsumimit të më shumë kalorive sesa shpenzon një person përmes aktivitetit fizik, hulumtimet tregojnë se shkaku kryesor i obezitetit është më i ndërlikuar”, thotë Dr Nair.