Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Pesë lëndë ushqyese që ndihmojnë në reduktimin e rrathëve të zinj poshtë syve

NULL NULL
06.06.2023 00:33
syte

Ka një sërë arsyesh që mund të kontribuojnë në formimin e rrathëve të errët poshtë syve. Stresi, mungesa e gjumit, alkooli dhe duhani mund të jenë gjithashtu disa nga arsyet. Megjithatë, ushqimi gjithashtu luan një rol të madh kur bëhet fjalë për të hequr qafe rrathët e zinj.

Rrathët e zinj poshtë syve tuaj mund të jenë rezultat i mungesës së vitaminave dhe hekurit. Përfshirja e këtyre lëndëve ushqyese thelbësore në dietën tuaj mund t’ju ndihmojë të shpëtoni prej tyre.

Vitamina C: Kjo lëndë ushqyese thelbësore mund t’ju ndihmojë të hiqni qafe ata rrathë të errët të bezdisshëm poshtë syve. Frutat që përmbajnë këtë vitaminë janë: portokajtë, limonët, patëllxhanët indianë, kivi dhe papaja.

Likopeni: Domatet janë një burim i pasur i likopenit. Konsumimi i domateve të gatuara ose produkteve me bazë domate si salca e domates mund të sigurojë një sasi të mirë likopeni që mund të ndihmojë në reduktimin e rrathëve të zinj. Shalqiri dhe specat e kuq zile përmbajnë gjithashtu likopen, përcjell Klankosova.tv

Hekuri: Burimet e mira të hekurit në dietë përfshijnë perimet me gjethe jeshile si spinaqi, qepa dhe gjethet e amarantit. Burime të tjera përfshijnë thjerrëzat, fasulet e farat e susamit.

Vitamina E: Arrat dhe farat janë burime të shkëlqyera të vitaminës E. Bajamet, farat e lulediellit, kikirikët dhe farat e lirit e përmbajnë këtë vitaminë.

Vitamina K: Burimet përfshijnë perimet me gjethe jeshile si spinaqi, lakra jeshile dhe gjethet e nenexhikut. Konsumimi i rregullt i këtyre mund të ndihmojë në rritjen e niveleve të vitaminës K.

 

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.