Përsëri shifra shqetësuese: 197 raste me koronavirus dhe tre jetë të humbura në 24 orët e fundit

Përsëri shifra shqetësuese: 197 raste me koronavirus dhe tre jetë të humbura në 24 orët e fundit

NULL NULL
1 muaj më parë

197 raste me koronavirus kanë rezultuar pozitivë në 24 orët e fundit në Kosovë ka bërë të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike.

Veç tyre, betejën me COVID-19 këtë herë e kanë fituar vetëm 48 persona të cilët janë regjistruar të shëruar, njofton Klan Kosova.

Në 24 orët e fundit gjithashtu janë raportuar edhe tri raste të vdekjeve.

”Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.018 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 197 raste pozitive”.
”Brenda 24 orëve janë raportuar tre raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (2 raste Spitali i Përgjithshëm Prizren dhe 1 rast Mjekimi Intenziv Qendror, QKUK)”.
”Numri total i rasteve pozitive është 18.345 raste nga 89.108 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 669 raste të vdekjes”.
”Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 48 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 15.198 raste, kurse numri i rasteve aktive është 2.478”.
Rastet pozitive sipas IKSHPK, janë nga komuna Prishtinë 92 raste, komuna Fushë Kosovë 17 raste, komuna Gjilan 17 raste, komuna Gjakovë 14 raste, komuna Pejë 14 raste, komuna Ferizaj 13 raste, komuna Drenas 4 raste, komuna Klinë 4 raste, komuna Vushtrri 4 raste, komuna Mitrovicë 3 raste, komuna Obiliq 3 raste, komuna Istog 2 raste, komuna e Lipjan 2 raste, komuna Podujevë 2 raste, komuna Prizren 2 raste, komuna Rahovec 2 raste dhe me nga një rast komunat Shtime dhe Viti.