Përqafoni qenin tuaj çdo ditë për këto përfitime të mrekullueshme - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Përqafoni qenin tuaj çdo ditë për këto përfitime të mrekullueshme

NULL NULL
08.04.2023 08:52
qeni perqafimi

Të keni një kafshë në shtëpi mund të lehtësojë shumë nga shqetësimet tuaja dhe t’ju ndihmojë të mposhtni stresin e përditshëm. Studimet kanë vërtetuar se si mbajtja e një kafshe shtëpiake mund të zvogëlojë vetminë dhe të përmirësojë shëndetin mendor. Provoni të përqafoni qenin tuaj dhe akti do të çonte në një rritje të menjëhershme të oksitocinës, hormonit të dashurisë si te ju ashtu edhe te kafshët tuaja shtëpiake, i cili gjithashtu do të frenonte prodhimin e kortizolit.

Përqafimi i qenit tuaj mund të jetë gjithashtu i shkëlqyeshëm për zemrën tuaj, pasi ul rrahjet e zemrës. ul presionin e gjakut dhe ju mbush me një ndjenjë të përgjithshme të mirëqenies. Përqafimi gjithashtu mund të ndihmojë kafshët shtëpiake në shumë mënyra. Është mënyra më e mirë për t’u lidhur me ta dhe për t’i bërë ata të ndihen të dashur. Kjo gjithashtu mund të funksionojë për aftësitë e tyre të socializimit pasi ata do të ndihen më rehat pranë njerëzve. Nëse qeni juaj vuan nga ankthi i ndarjes, provoni t’i përqafoni para se të niseni për në vendin tuaj të punës dhe ata kanë më shumë gjasa të ndihen të qetë.

Ju rrit disponimin dhe redukton stresin

Një hormon i quajtur oksitocinë lirohet kur përqafoni qenin tuaj, i cili shpesh quhet “hormoni i dashurisë”. Ky hormon ndihmon në uljen e stresit, uljen e presionit të gjakut dhe rritjen e ndjenjave të lumturisë dhe mirëqenies. Përqafimi i qenit tuaj mund t’ju ndihmojë të ndiheni më të relaksuar, të qetë dhe të lidhur me kafshën tuaj shtëpiake, gjë që mund të ketë një ndikim pozitiv në disponimin tuaj të përgjithshëm.

Përmirëson aftësitë socializuese të qenit tuaj

Përqafimi luan një rol jetik në përmirësimin e aftësive socializuese të qenit tuaj duke i ndihmuar ata të ndihen më rehat pranë njerëzve. Kur përqafoni qenin tuaj, po i tregoni se e doni dhe kujdeseni për të, gjë që mund të ndihmojë në ndërtimin e besimit dhe forcimin e lidhjes suaj. Kjo mund ta bëjë qenin tuaj më të sigurt dhe social rreth njerëzve të tjerë.

Promovon shëndet më të mirë

Përqafimi i qenit tuaj mund të ketë gjithashtu përfitime shëndetësore fizike. Studimet kanë treguar se përkëdhelja dhe përqafimi i qenit tuaj mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës, uljen e presionit të gjakut dhe madje përmirësimin e funksionit imunitar. Përveç kësaj, përqafimi i qenit mund të ndihmojë në uljen e ankthit dhe depresionit, gjë që mund të përmirësojë shëndetin dhe mirëqenien tuaj të përgjithshme, shkruan Hindustantimes, përcjell Klankosova.tv

Forcon lidhjen tuaj

Përqafimi i qenit tuaj është një mënyrë e shkëlqyer për të forcuar lidhjen tuaj. Përqafimi i qenit tuaj mund t’i ndihmojë ata të ndihen më të dashur dhe të sigurt. Kjo mund të ndihmojë në përmirësimin e sjelljes së tyre dhe t’i bëjë ata më të bindur dhe të sjellshëm.

Ndihmon me ankthin e ndarjes

Përqafimi i qenit tuaj mund të ndihmojë gjithashtu në zbutjen e ankthit të ndarjes. Qentë që vuajnë nga ankthi i ndarjes shpesh ndihen të stresuar dhe të shqetësuar kur lihen vetëm, gjë që mund të çojë në sjellje negative. Duke përqafuar qenin tuaj, ju mund të ndihmoni në zbutjen e ankthit dhe t’i bëni ata të ndihen më të sigurt, gjë që mund të ndihmojë në zvogëlimin e gjasave për sjellje negative.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.