Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Përplasja e klasikëve: Juventus – Real Madrid

NULL NULL
05.05.2015 11:32
Real's Cristiano Ronaldo kicks the ball from the penalty before scoring his side's second goal with teammate Sami Khedira during a Group B Champions League soccer match between Real Madrid and Juventus at the Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Spain, Wednesday Oct. 23, 2013. (AP Photo/Andres Kudacki)
Mbretërit do të përpiqen të thyejnë mallkimin italian; Juventinët të prekin gjysmëfinalen pas dymbëdhjetë vjetësh.

Real Madrid nuk ka eliminuar asnjë skuadër italiane që prej vitit 1987 kur eliminoi Napolin. Që atëherë mbretërit janë rrëzuar shtatë herë nga skuadrat italiane: dy herë nga Milan, (1989-90 and 1990-91), një herë nga Torino (1991-92), tre herë nga Juve (1995-96, 2002-03, 2004-05) dhe një herë nga Roma (2007-08).

Në total madrilenët janë takuar me skuadrat italiane 63 herë, nga të cilat fitues kanë dalë 29 herë, kanë barazuar 10 herë dhe 24 herë janë mposhtur.

Vetëm me Juventinët Real është takuar 17 herë, përfshirë këtu takimet në Champions dhe Kupë Evropiane, pas të cilave takime ka nxjerrë tetë fitore sa edhe Juventus, e një herë ndeshja ka përfunduar e barabartë.

Ndeshja mes këtyre dy skuadrave është ndër më të përsëriturat, pas takimit Bayern – Madrid (22 herë) dhe Barcelona – Milan (19 herë).

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme