Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Përfitimet shëndetësore që i merrni nga ngrënia e avokados, sipas ekspertëve

NULL NULL
12.04.2023 18:08
avokado

Avokado është e pasur me acide yndyrore, omega-3, një mori vitaminash dhe mineralesh duke përfshirë magnezin. Shtimi i avokadove në dietën tuaj të përditshme mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit të zorrëve pasi fibra dietike dhe yndyra e pangopur në to ndikojnë në mikrobet në sistemin gastrointestinal.

Përveçse e bën njeriun të ndihet i ngopur dhe ul përqendrimin e kolesterolit në gjak, konsumi i avokados redukton acidet biliare dhe rrit acidet yndyrore.

Avokadot janë të mbushura me lëndë ushqyese me bazë bimore si fitosterolet, të cilat mund të ulin kolesterolin dhe të ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Luteina dhe zeaksantina, nga ana tjetër, mbrojnë qelizat e shëndetshme, veçanërisht në sy. Vetitë anti-inflamatore të avokados ndihmojnë për të reduktuar inflamacionin e brendshëm dhe për ta mbajtur atë nën kontroll.

Avokadot mund të ngopin, gjë që mund të jetë një zgjidhje e shpejtë për njerëzit që kërkojnë të përmbushin qëllimet e tyre të përditshme të kalorive dhe të mposhtin dhimbjet e urisë në mesditë.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.