Përfitimet shëndetësore nga ushqimi i fermentuar - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Përfitimet shëndetësore nga ushqimi i fermentuar

NULL NULL
02.03.2023 11:14
Ushqim i fermentuar

Në mes shumë superushqimeve, shumë pak diskutohe për ushqimet e fermentuara. Nga probiotikët e gjallë që përmbajnë këto ushqime e deri te shija e tyre e shijshme, ka kuptim pse këto ushqime po marrin kohën e tyre në qendër të vëmendjes.

Por edhe pse mund ta keni dëgjuar më parë termin ushqime të fermentuara, mund t’ju duhet të mësoni se çfarë janë ato në të vërtetë, çfarë mund të bëjnë për shëndetin tuaj dhe si t’i përfshini ato në dietën tuaj. Pas leximit të këtij artikulli, do të merrni një qartësi serioze për të gjitha këto tema dhe më shumë, shkruan VerywellHealth, përcjell Klankosova.tv.

Cilat janë ushqimet e fermentuara?

Kur kafshoni një hot-dog që është i mbushur me lakër turshi krokante ose pini një gotë kefi, ju po i jepni trupit tuaj një nxitje të ushqimeve të fermentuara. Këto ushqime prodhohen duke përdorur disa baktere, maja ose organizma të tjerë që përmbajnë probiotikë për të zbërthyer sheqernat, duke lehtësuar një proces të quajtur fermentim.

“Dikur përdorej kryesisht si një mënyrë për të ruajtur ushqimet, fermentimi tani është një praktikë e zakonshme kulinare për të krijuar shije të caktuara, si dhe ushqime të mundshme që promovojnë shëndetin”, thotë Sarah Anzlovar, dietologe me bazë në Massachusetts në Sarah Gold Nutrition.

Një shembull i një ushqimi që mbështetet në fermentim për të përmirësuar shijen dhe strukturën e tij janë ullinjtë. Ullinjtë do të ishin shumë të hidhur për t’u ngrënë menjëherë nga pema falë një përbërjeje bimore të quajtur oleuropein. Njerëzit fermentojnë ullinjtë për të kthyer oleuropeinën në produkte jo të hidhura, duke i bërë ato më të këndshëm për konsumatorët.

Shembuj të ushqimeve të fermentuara përfshijnë:

 • Kefir
 • Kombucha
 • Lakër turshi
 • Tempeh
 • Natto
 • Miso
 • Kimchi
 • Bukë e thartë

Përfitimet shëndetësore të ushqimeve të fermentuara

Ushqimet e fermentuara kanë qenë pjesë e një shumëllojshmërie të gjerë kuzhinash nga pothuajse çdo kulturë në mbarë botën. Në Perëndim, interesi për ushqimin e fermentuar është rritur kohët e fundit, falë përfitimeve të mundshme shëndetësore që lidhen me konsumimin e tyre.

Një nga arsyet kryesore pse ushqimet e fermentuara janë kaq të dobishme për shëndetin e njeriut është, sepse ato përmbajnë organizma të gjallë që ofrojnë një përfitim shëndetësor, të njohur gjithashtu si probiotikë.

Kur bëhet fjalë për shëndetin tuaj, probiotikët mund të jenë në gjendje:

 • Zhvendos bakteret patogjene ose “të këqija”.
 • Luajnë një rol në mbështetjen e shëndetit imunitar
 • Prodhimi i nënprodukteve dhe metabolitëve që mbështesin shëndetin kardiovaskular, imunitar dhe metabolik

Fermentimi mund të ndihmojë gjithashtu në rritjen e biodisponibilitetit të disa lëndëve ushqyese, duke i lejuar trupit të absorbojë më shumë prej tyre për të korrur përfitimet.

Disa të dhëna tregojnë se konsumimi i ushqimeve të fermentuara mund të lidhet me rezultatet e mëposhtme:

 • Humbje peshe
 • Redukton rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe diabetit të tipit 2
 • Reduktimi i dhimbjes së muskujve pas ushtrimeve me rezistencë akute
 • Përmirësimi i humorit
 • Përmirësimi i shëndetit të zorrëve
 • Rritja e shëndetit imunitar

Është e rëndësishme të theksohet se nevojiten më shumë studime të dizajnuara mirë përpara se të mund të themi përfundimisht se ngrënia e ushqimeve të fermentuara mund t’i ndihmojë njerëzit të përjetojnë të gjitha këto efekte shëndetësore.