Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Përdoruesit e Gmail marrin një paralajmërim urgjent përpara fshirjes së miliona llogarive

NULL NULL
21.11.2023 10:15
Gmail

Vendimi i Google për të fshirë miliona llogari joaktive Gmail mund të fshijë miliona foto dhe kujtime të tjera të pakthyeshme, kanë paralajmëruar përdoruesit.

Pastrimi, i cili hyn në fuqi muajin e ardhshëm dhe do të godasë çdo llogari që nuk është përdorur për më shumë se dy vjet, mund të ndikojë tek prindërit që kanë vendosur adresa emaili për fëmijët e vegjël në mënyrë që të ndajnë dhe të shënojnë momente historike me ta.

Mund të prekë gjithashtu pa dashje njerëzit që vazhdojnë të menaxhojnë llogaritë në internet të të afërmve të vdekur.

Google e shpalli politikën në një postim në blog në fillim të këtij viti, duke pretenduar se masa synon të mbrojë përdoruesit aktivë nga kërcënimet e sigurisë si mashtrimet e “phishing” dhe rrëmbimi i llogarisë. Mbyllja masive do të çlirojë gjithashtu sasi të konsiderueshme të hapësirës së serverit, gjë që do të kursejë gjithashtu para dhe burime gjiganti teknologjik amerikan.

Google paralajmëroi se politika e re zbatohet për llogaritë personale të Google, të cilat përfshijnë përmbajtje brenda ‘Google Photos’ dhe mjeteve të ‘Google Workspace’ si Docs, Drive, Gmail, Meet dhe Calendar.

Nicholas Worley, themeluesi dhe shefi ekzekutiv i platformës së arkivimit dixhital Inalife, u bëri thirrje njerëzve të ndërmarrin veprime menjëherë në mënyrë që të rrezikojnë të humbasin aksesin në llogaritë.

“Nëse keni një llogari Google të krijuar për fëmijët tuaj dhe u keni dërguar email atyre, ose nëse menaxhoni llogarinë e një të dashur të ndjerë… Identifikohuni, ruani ose rezervoni çdo kujtim dhe histori të rëndësishme”, shkroi ai në LinkedIn.

 

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.