Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Për herë të parë ka vaksina për të gjithë kundër tri sëmundjeve të frymëmarrjes në Amerikë

NULL NULL
21.08.2023 14:46

Ekspertët e shëndetit thonë se ndoshta nuk do të kemi një përsëritje të sezonit të tmerrshëm të virusit të frymëmarrjes apo RSV të vitit të kaluar në muajt në vijim.

Pas dy vitesh sezonesh gripi jashtëzakonisht të lehta, ekspertët e sëmundjeve infektive ia aplikuan masave paraprake të pandemisë Covid-19, si distancimi social dhe maskimi, gripi u rikthye, duke goditur herët dhe fort.

Më pas, ky virusi i frymëmarrjes, i cili ishte shfaqur në kohë të çuditshme gjatë vitit, u rrit në numër më të lartë gjatë muajve të dimrit.

Mbi të gjitha, pati një rritje të rasteve me Covid-19, të cilat thuajse dukeshin të vjetra pas tre vitesh valë pas vale, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

Përforcuesi bivalent Covid-19 mbërriti pikërisht në kohë për t’u mbrojtur kundër nënvariantit BA.5, por vetëm 17 për qind e amerikanëve përfunduan duke marrë vaksinën e përditësuar, sipas Qendrave të SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Ekspertët parashikojnë se sëmundjet si RSV dhe gripi, të cilat janë të dyja në nivele shumë të ulëta tani, do të vendosen përsëri në modelet e tyre sezonale këtë vit.

Rastet e Covid-19 mund të kenë një rritje të dimrit, por shumë ekspertë nuk presin që ai të arrijë majat e viteve të fundit, nëse koronavirusi nuk na hedh një kartë të egër në formën e një varianti të ri.

Disa prej mënyrave për të ndihmuar më të sëmurët, disa vaksina dhe antitrupa janë në dispozicion, ndërsa të tjerat pritet të arrijnë në ditët në vijim.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme