Për gjumë të shëndetshëm - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Për gjumë të shëndetshëm

NULL NULL
02/06/2015

Ndiheni të stërlodhur dhe jeni më se të përgjumur, kjo si pasojë e mos fjetjes së mjaftueshme.

E për të pasur një gjumë të mjaftueshëm e të shëndetshëm duhet të ndiheni rehat, prandaj ekzistojnë disa zakone të cilat duhet të ju përmbaheni.

Ja disa nga to:

Kur zgjoheni thuaj kam fjetur shumë gjatë.

Zakonisht thuaj jo ushqimeve të darkës, dhe në mëngjes filloni ditën me çajra bimorë.

Më mirë të hani një drekë të mirë se sa një darkë e cila ju bënë të shtoni peshë.

Provoje një gëllënkë verë para se të flini.

Bëjë një dush para gjumit, e gjithashtu edhe kur zgjoheni në mëngjes.

Bëni një meditim, apo masazhë, para se të flini .

Lëreni të ndezur një llampë të vogël pranë shtratit ku ju bëni gjumin.

Nëse këto gjëra do i praktikoni, të jeni të bindur që do të fleni gjumë të rehatshëm, këto janë si rezultat i një studimi në Washington shkruan health.com, transmeton Klan Kosova.