Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Pep Guardiola thyen rekord në Ligën e Kampionëve

NULL NULL
nga Endrit Zogaj 20.04.2023 11:07

Manchester City i drejtuar nga Pep Gaurdiola kaloi në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve, pasi në çerekfinale e eleminoi gjigantin gjerman, Bayern Munich, me rezultat të përgjithshëm 4-1.

Me këtë rast, Guardiola u bë trajneri i parë në historinë e Ligës së Kampionëve që arrin në gjysmëfinale në 10-të edicione të ndryshme: 2008/09, 2009/10, 2010/11, 2011/12, 2012/13, 2013/14, 2014/15, 2015/16, 2020/21, 2021/22, 2022/23.

Veç kësaj, ai u bë vetëm trajneri i tretë që regjistron 100 fitore në Champions League në historinë e kompeticionit, madje duke e bërë këtë në numrin më të vogël të ndeshjeve: Sir Alex Ferguson (184), Carlo Ancelotti (180), Pep Guardiola (158). Kjo i jep atij një përqindje të fitoreve prej 63 .

Strategu spanjoll nuk e ka fituar trofeun e Ligës së Kampionëve që nga viti 2010/11, kur e drejtonte ekipin e Barcelonës.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme