Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Peci i bashkohet bujkut nga Obiliqi për të nisur mbjelljen e grurit

NULL NULL
10.11.2023 17:56

Ministri i Bujqësisë, Faton Peci, ka vizituar bujkun Rexhep Zymberin nga Novolani i Obiliqit me të cilin tha se sot nisën mbjelljen e grurit për këtë vit.

Peci tha se Zymberi, vitin e kaluar i kishte mbjellë 75 hektarë me grurë ndërsa, sipas tij, këtë vit planifikon që të mbjellë mbi 100 hektraë.

“Falë mbështetjes financiare sipërfaqja e drithërave ka patur një rritje prej 63% për të mbjellat e vitit 2022 apo 66 mijë hektarë të mbjella vetëm me grurë”.

”Grurin e kemi subvencionuar katërfish; për sipërfaqe, plehërim, naftë dhe rendiment me rreth 474€ për hektarë”, shkroi Peci, transmeton Klankosova.tv.

Më tej, Peci tha që të angazhohen të gjithë dhe të mos lënë asnjë pëllëmbë toke pa punuar.

“Sigurimi i bukës së mot’motit është siguri nacionale”, tha Peci.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

lajme të ngjashme