PE kërkon nga Serbia që të ketë qëndrim të qartë ndaj luftës në Ukrainë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

PE kërkon nga Serbia që të ketë qëndrim të qartë ndaj luftës në Ukrainë

NULL NULL
04.04.2022 21:48

Grupimet e socialistëve dhe demokratëve të Parlamentit Evropian kanë kërkuar nga presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, që të ketë një qëndrim të qartë sa i përket luftës së Rusisë në Ukrainë.

Ata kanë kërkuar nga Vuçiq të rivendosë demokracinë, sundimin e ligjit dhe ta marrë seriozisht reformën e procesit të zgjerimit.

“Serbia gjithashtu duhet të përafrohet me sanksionet e BE-së kundër Rusisë pas luftës së Putinit kundër Ukrainës, sa më shpejt të jetë e mundur. Përndryshe, kjo do të ketë pasoja për perspektivën e saj në BE”, thuhet në reagimin e këtij grupi, transmeton Klankosova.tv.