Pas urdhër-arrestit ndaj Putinit, Rusia hap hetim penal ndaj Gjykatës së Hagës - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Pas urdhër-arrestit ndaj Putinit, Rusia hap hetim penal ndaj Gjykatës së Hagës

NULL NULL
20.03.2023 13:26
Vladimir Putin

Rusia ka hapur një çështje penale kundër prokurorit dhe gjyqtarëve të Gjykatës Penale Ndërkombëtare (ICC), të cilët lëshuan një urdhër-arresti për Vladimir Putin, tha komiteti i saj hetues.

Organi, i cili është përgjegjës për hetimin e krimeve të rënda, tha se nuk kishte bazë për përgjegjësi penale nga ana e presidentit rus dhe argumentoi se krerët e shteteve kanë imunitet nga juridiksioni i vendeve të tjera.

Aty thuhej se veprimet e prokurorit të ICC-së treguan shenja të kryerjes së krimeve ruse, të tilla si akuzimi i vetëdijshëm i një personi të pafajshëm për një krim.

Veprimi rus është një gjest simbolik kundërshtimi në përgjigje të urdhrit të lëshuar kundër Putinit.

ICC javën e kaluar e akuzoi Putinin për rrëmbimin e fëmijëve nga Ukraina, shkruan Skynews, përcjell Klankosova.tv

Në një deklaratë, gjykata pretendon se presidenti rus është “përgjegjës për krimin e luftës të dëbimit të paligjshëm të popullsisë (fëmijëve) dhe atë të transferimit të paligjshëm të popullsisë (fëmijëve) nga zonat e okupuara të Ukrainës në Federatën Ruse”.

Kremlini e ka quajtur këtë veprim të egër dhe ligjërisht të pavlefshëm, pasi Rusia nuk është nënshkruese e traktatit që krijoi ICC.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS