Pas shtatë ditësh vihen nën kontrollë zjarret në Spanjë

Pas shtatë ditësh vihen nën kontrollë zjarret në Spanjë

NULL NULL
5 days më parë

Një zjarr i madh në Spanjën jugore është vënë nën kontroll pas shtatë ditësh. Një zjarrfikës mbeti i vdekur dhe 2 600 njerëz u larguan nga shtëpitë e tyre, faji i zjarrit që dogji më shumë se 8 000 hektarë tokë. Rreth 500 zjarrfikësve dhe 51 aeroplanëve që sillnin ujë për të shuar flakët, iu dha një hapësirë ​​frymëmarrjeje të hënën, kur filloi të binte një shi i lehtë.

Zjarri, për të cilin zyrtarët besojnë se është ndezur qëllimisht të mërkurën e kaluar në malet Sierra Bermeja pranë Estepona, sipas kreut të rajonit Andaluzia të Spanjës, Juanma Moreno, është nën kontroll. Moreno, nëpërmjet një postimi në Tëitter paralajmëroi se ka ende “një fazë të komplikuar” përpara se zjarri të mund të shuhej plotësisht, raporton News24, transmeton Klankosova.tv.

Spanja është zona më e fundit e Mesdheut që u godit nga zjarret këtë verë, një fenomen sezonal që shkencëtarët e klimës paralajmërojnë se do të bëhet gjithnjë e më i zakonshëm, për shkak të ngrohjes globale.

Zjarre të mëdha tashmë kanë prekur pjesë të shumë vendeve të Mesdheut, përfshirë Greqinë, Italinë, Turqinë dhe Algjerinë.