Pas pranimit nga të gjitha shtetet anëtare në NATO, Finlanda në zgjedhje parlamentare - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Pas pranimit nga të gjitha shtetet anëtare në NATO, Finlanda në zgjedhje parlamentare

NULL NULL
02.04.2023 12:10
Finlanda

Qendrat e votimit janë hapur në Finlandë për zgjedhjet parlamentare, me sondazhet që tregojnë se tre partitë kryesore po konkurrojnë kokë më kokë dhe kryeministrja Sanna Marin mund të përballet me një betejë të vështirë për të qëndruar në pushtet.

Një sondazh vendosi partinë konservatore të Koalicionit Kombëtar (NCP) me 19.8%, partinë e ekstremit të djathtë, partinë nacionaliste finlandeze me 19.5% dhe Social Demokratët e Marin (SDP) me 18.7%.

Marin, 37-vjeçe, u bë kryeministrja më e re në botë kur mori drejtimin e SDP-së – dhe kryeministrinë finlandeze – në vitin 2019 dhe e ka udhëhequr me sukses vendin gjatë pandemisë COVID-19 dhe në prag të anëtarësimit në NATO.

Vendosmëria e saj për të shijuar një jetë shoqërore ka bërë gjithashtu tituj, me fansat që e përshëndesin atë si një yll në rritje të qendrës së majtë dhe model për një brez të ri të lidereve të reja femra. Kritikët argumentojnë se sjellja e saj ndonjëherë ka qenë e papërshtatshme për zyrën e saj.

Ajo u detyrua të kërkonte falje dhe bëri një test droge vitin e kaluar, por gjithashtu mbrojti të drejtën e saj për festë, pasi u shfaqën foto dhe video të saj duke pirë dhe kërcyer me miqtë.

Marin mbetet më popullore se partia e saj dhe liderët politikë rivalë, me një sondazh në dhjetor që zbuloi se 64% e të anketuarve mendonin se ajo kishte bërë një punë “shumë” ose “mjaft” të mirë si kryeministre.

Deri në 10 parti mund të fitojnë vende në parlamentin prej 200 vendesh. /Klankosova.tv