Pas dorëheqjeve - presidenti francez emëron dy ministra të rinj - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Pas dorëheqjeve – presidenti francez emëron dy ministra të rinj

NULL NULL
04/09/2018

Pas dorëheqjeve të papritura të ministrave të mjedisit dhe sportit, Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka zgjedhur një aleat politik dhe një ish-kampion botëror për të shërbyer si ministra në qeverinë e tij.

Pallati presidencial “Elysee” ka njoftuar nëpërmjet një deklaratë të shkurtër për një mini-riorganizim të mundshëm, shkruan Foxnews, transmeton Klan Kosova.

Kryetari i Asamblesë Kombëtare, Francois de Rugy, ka marrë përsipër postin e ministrit të mjedisit duke i zënë vendin Nicolas Hulot-it i cili ka dhënë dorëheqje duke u ankuar se nuk po punohet mjaftueshëm kundër shkatërrimit të mjedisit.

Ndërsa kampionia, Roxana Maracineanu, e cila ka fituar medaljen olimpike prej argjendi gjatë vitit 1998 dhe 2000,  do ta marrë përsipër postin e ministres së sportit duke i zënë vendin Laura Flessel-it e cila dha dorëheqje papritur për arsye personale dhe e cila po ashtu kishte fituar medalje të dyfishtë të artë në lojërat olimpike.

klankosova.tv