Parisi sot voton nëse duhet të ndalohen skuterët elektrikë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Parisi sot voton nëse duhet të ndalohen skuterët elektrikë

NULL NULL
02.04.2023 09:26
skuteret elektrike

Qytetarët e Parisit sot do të votojnë për të vendosur nëse do të ndalohet përdorimi i skuterëve elektrikë në kryeqytetin francez.

Kryebashkiakja Anne Hidalgo e përshkroi votimin si një “konsultim publik” dhe jo një referendum, për të zgjidhur çështjen e mjeteve përçarëse të transportit, përpara Olimpiadës 2024 të organizuar nga qyteti.

Kryetarja e Partisë Socialiste pro çiklizmit është shprehur pro ndalimit, duke i quajtur e-skuterët “burim tensioni dhe shqetësimi”, por ajo ka premtuar se do të respektojë rezultatin e votimit.

Rreth 1.6 milionë njerëz kanë të drejtë të votojnë, përfshirë banorët jo-francezë të BE-së të qytetit, por pjesëmarrja ka të ngjarë të jetë e ulët.

Kjo pritet të ndihmojë turmwn pro- ndalimit, por pala tjetër po përpiqet të inkurajojë të rinjtë të dalin dhe të votojnë.

E-skuterët janë gjithashtu të popullarizuar në mesin e turistëve të shumtë të kryeqytetit francez, por ata nuk janë në gjendje të votojnë dhe janë, në fakt, një pjesë e madhe e arsyes pse disa njerëz duan një ndalim.

Kritikët thonë se turistët shpesh nuk dinë të merren me trafikun e furishëm të qytetit ose të mos respektojnë rregullat, duke hipur në trotuare dhe duke udhëtuar dy në një skuter.

Ekziston gjithashtu një debat nëse skuterët janë miqësorë me mjedisin, raporton DW, transmeton Klankosova.tv.

Ministri i Transportit Clement Beaune, i cili mbështet një vazhdimësi të e-skuterëve në Paris me më shumë rregulla, tha se e-skuterët kanë zëvendësuar deri në një në pesë udhëtime që përndryshe do të ishin bërë me automjete që prodhojnë emetime.

Por kritikët theksojnë faktin se bateritë kanë një jetëgjatësi prej vetëm tre vjetësh dhe shumica e udhëtimeve që zëvendësojnë skuterët do të kryheshin në këmbë ose transport publik.