Paralajmërojnë mjekët: Ky trend në Tik Tok me patatet, nuk trajton infeksionet në fyt - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Paralajmërojnë mjekët: Ky trend në Tik Tok me patatet, nuk trajton infeksionet në fyt

NULL NULL
19.04.2023 20:50
Potatoe

Mjekët po paralajmërojnë kundër pretendimeve ‘të rrezikshme’ të bëra nga ndikuesit në TikTok se lëngu i patateve të pagatuara ka fuqinë për të kuruar streptokokën.

‘Fyt streptokok’ është një infeksion bakterial që shkaktoi frikë të shëndetit publik në Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA këtë dimër pas një rishfaqjeje vdekjeprurëse, transmeton klankosova.tv.

Infektimi mund të jetë fatal për fëmijët dhe të rriturit nëse nuk trajtohet.

Por videot që kanë grumbulluar qindra mijëra shikime në TikTok miratuan idenë se patatja e pagatuar me lëng mund të trajtojë strep A.

Mjekët paralajmëruan se promovimi i kësaj ideje ishte ‘i rrezikshëm’ sepse ‘nuk ka prova thelbësore që patatet trajtojnë streptokokën’.