12:54, 15 Mars 2019

Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka thënë se është i shokuar nga sulmi në Zelandë të Re, njofton Klan Kosova.

“Nga burimet e hapura mediatike globale, me reputacion, jemi të shokuar që sulmi monstrouz në një xhami në Zelandë të re, ku kanë humbur jetë dhjetëra të pafajshëm, është i motivuar nga rryma ekstreme religjioze, nacionaliste, dhe nga kulti i përplasjes, dhunës e luftës në Ballkan”.

“Është shokuese që ky krim monstrouz, jetë i motivuar nga dikush që ka admiruar apo admiron kryekriminelin serb, Radovan Karaxhiq”.

“Është e dhimbshme që fara e dhunës me rrënjë e burim rajonin, të prek jetën e qytetarëve të vende të lira e demokratike në skajin tjetër të globit. Kosova qëndron fuqishëm, në krah të vendeve perëndimore në luftimin e të gjitha llojeve të ekstremizmave, kudo burojnë ato”, shkruan Pacolli në rrjetin social Facebook.

 

Konkurs Pune

Lexo më shumë