Osmani takon ambasadorin gjerman për situatën në veri: Kosova s’nxiti tension në asnjë rast

Osmani takon ambasadorin gjerman për situatën në veri: Kosova s’nxiti tension në asnjë rast

NULL NULL
3 weeks më parë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim ambasadorin e Gjermanisë, Jörn Rohde, me të cilin biseduan lidhur me situatën e sigurisë në vend, me theks të veçantë në veri të vendit.

Siç njofton Zyra e Presidencës, Osmani ka theksuar se Republika e Kosovës në asnjë rast nuk ka nxitur apo krijuar tensione dhe se prezenca e forcave policore në veri është në shërbim të ruajtjes së rendit dhe qetësisë publike për të gjithë qytetarët pa dallim.

Sipas saj, Serbia nëpërmjet diskursit dhe veprimeve nxitëse është duke tentuar ta destabilizojë veriun e vendit.

Osmani rikonfirmoi përkushtimin e institucioneve të Republikës së Kosovës për të realizuar reforma përmbajtjesore në fushën e sundimit të ligjit, si parakusht për zhvillim të qëndrueshëm dhe avancim të mëtutjeshëm në procesin e integrimeve euroatlantike.

Presidentja Osmani po ashtu ka uruar ambasadorin Rohde për procesin zgjedhor në Gjermani, duke theksuar se Republika e Kosovës është çdoherë e gatshme për thellim të bashkëpunimit me institucionet gjermane.