Osmani: Ta mbajmë gjallë kujtesën për sakrificën e familjes Jashari dhe gjithë luftën e UÇK-së - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Osmani: Ta mbajmë gjallë kujtesën për sakrificën e familjes Jashari dhe gjithë luftën e UÇK-së

NULL NULL
06.03.2023 12:37

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në seancën e solemne në 25 vjetorin e Epopesë së UÇK-së, u shpreh se duhet mbajtur gjallë kujtesa për sakrificën e familjes Jashari dhe gjithë luftën e UÇK-së.

Ajo u shpreh se nuk thuhet kot se popujt të cilët e harrojnë historinë e tyre, rrrezikojnë t’i nënshtrohen përsëritjes së saj.

“Sikurse se dëshmohet në histori, një çerek shekulli nuk është shumë i gjatë në jetën e popujve e të shteteve, mirëpo ai mund të tingëllojë i gjatë nga pikëvështrimi kohor, prandaj është shumë e rëndësishme për ta mbajtur të gjallë kujtesën për rrugën tonë, nuk thuhet kot se popujt të cilët e harrojnë historinë e tyre, rrezikojnë t’i nënshtrohen përsëritjes së saj”.

“Prandaj, ne duhet e do ta mbajmë të gjallë kujtesën për sakrificën e familjes Jashari dhe për gjithë luftën e UÇK-së, të cilën ata e bënë për vendin. Ne duhet ta ruajmë kujtesën për rezistencën e kësaj familje të prirë nga komandanti legjendar Adem Jashari, por edhe sakrificën e një populli të tërë, si pjesë  të historisë sonë të dhimbshme”, u shpreh ajo.

Tutje, Osmani tha se ne e fituam lirinë, sepse, siç u shpreh ajo, e njohëm peshën e saj për shekujt, përcjell Klankosova.tv.

“Ne e fituam lirinë, sepse e njohëm peshën e saj për shekujt, duke u përballur shpesh me mungesën e saj për shkak të mësymjeve të ndryshme ndaj nesh, por ne e fituam atë edhe sepse edhe në rrethana të vështira historike ne qëndruam e përballuam dhimbjen e luftuam të bindur në fitoren përfundimtare, lirinë sikur dihet e fitojnë ata popuj e ato vende që besojnë vërtetë në të dhe që janë gatshëm t’i bëjnë ballë secilës sakrificë për ta arritur këtë, ne që e kemi provuar shtypjen e dimë më së miri këtë”, u shpreh tutje ajo.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.