Osmani për takimin për Asociacionin: Çka vjen prej Amerikës është e mirë (VIDEO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Osmani për takimin për Asociacionin: Çka vjen prej Amerikës është e mirë (VIDEO)

NULL NULL
nga Besnik Tahiri 31.01.2023 20:53

Presidentja Vjosa Osmani e kryeministri Albin Kurti, pas një aktiviteti të përbashkët  që e kishin, vendosën të kthehen këmbë në zyrë.

Interesimi është enorm që nga udhëheqësit e shtetit të merret një qëndrim për atë që po ngjante në ambasadën amerikane.

Aty ishin mbledhur përfaqësues të institucioneve, partive politike e shoqërisë civile për të diskutuar rreth Asociacionit e Komunave me Shumicë Serbe.

E para u përgjigj shkurt e shqip, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

Ndërkohë Kurti, vazhdoi me heshtje deri në oborrin e presidencës kur vazhdoi të shkojë në kryeministri.

Pa u zgjatur fare në përgjigje, konfirmoi se shefi i stafit të tij dhe shefi i stafit të kryetares janë prezentë në diskutimin e thirrur nga amerikanët.

Ndërkohë zëvendësja e dytë e Kurtit, njëherësh ministre e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla-Schwarz, përderisa falënderoi ambasadorin Jeffrey Hovenier për ftesën , theksoi se Kosova ofron kronizën më të përparuar të të drejtave të pakicave në Evropë.

Duke shkruar në Twitter, Gërvalla-Schwraz, shtoi se çdo model që sipas saj i mundëson Serbisë, të minojë sovranitetin e Kosovës, duhet të kundërshtohet nga të gjithë ata që duan paqe të qëndrueshme dhe raporte të mira fqinjësore në rajon.