Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Osmani: Nuk e marrim presidencën për të treguar dominim, punojmë për një shtet të përbashkët

NULL NULL
28.02.2024 17:28
Bujar Osmani
Bujar Osmani

Bujar Osmani, kandidat për president në Maqedoninë e Veriut, ka theksuar se prej kandidatëve të tjerë është i vetmi në garë me eksperiencë ndërkombëtare sipas tij.

Ai ka theksuar se Partia Bashkimi Demokratike për Integrim (BDI) ka dalë me idenë se ky proces nuk është i mirë për shtetet mulietnike.

“Akuzat kanë qenë ‘jo shqiptaret duhet të dalin me kandidat që i kalon vijat etike’. Prandaj dalim me kandidat, që jam i vetmi në garë me eksperiencë ndërkombëtare. Kam udhëhequr OSBE. Nëse edhe në këto zgjedhje përsëri përfaqësuesi do të zgjidhet mbi aspektin etik, nuk ka arsye që shqiptarët të jenë alibi i një procesi zgjedhor dhe do të insistojmë që të jenë zgjedhjet e fundi në këtë mënyrë, të ndryshojë kushtetuta dhe presidenti të zgjidhet në parlament nga 2 e treta e votave”, tha Osmani.

“Mbi këtë ide do të fitojnë edhe komunitete të tjera. Nuk mund të mbajnë maqedonasit shtet të qëndrueshëm në harmoni me majorizim të një komuniteti tjetri. Nuk humbën asgjë se po kishin kryetar kuvendi apo kryeministër shqiptar. Maqedonasit që duan barazi do të mbështetin këtë ide kurse shqiptarët do të mbështesin një referendum me presidentin e parë shqiptar”, tha ai në Top Channel.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.