Osmani në Antalia zhvillon disa takime me përfaqësues të vendeve të ndryshme - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Osmani në Antalia zhvillon disa takime me përfaqësues të vendeve të ndryshme

NULL NULL
4 months më parë

Presidentja Vjosa Osmani ka zhvilluar disa takime në Antalia të Turqisë përfundimit të diskutimeve brenda panelit në Forumin Diplomatik.

“Në vazhdën e takimeve, Presidentja Osmani ka takuar edhe presidentin e Sllovenisë, Borut Pahor, anëtarin e Presidencës së Bosnje e Hercegovinës, Sefik Dzaferoviq dhe kryeministrin e nominuar të Malit të Zi, Dritan Abazoviq, me të cilët diskutoi për zhvillimet në rajonin tonë, rëndësinë e përshpejtimit të rrugëtimit drejt Bashkimit Evropian si dhe intensifikimin e bashkëpunimit rajonal për tejkalimin e sfidave dhe barierave me të cilat përballemi”, thuhet në kumtesë, transmeton KlanKosova.tv.

Pos tyre Osmani është takuar edhe me sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg si dhe me liderë të tjerë botërorë,

“Presidentja Osmani  poashtu ka takuar Presidentin e Guinea Bissau, Umaro Sissoco Embalo, Kryeministrin e Libisë, Abdul Hamid Dbeibeh, Ministren e Shtetit në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Singaporit, si dhe përfaqësues të disa shteteve jonjohëse. Në takime të ndara, Presidentja poashtu bisedoi me Sekretaren e Përgjithshme të OSBE-së, znj.Helga Schmidt,  Sekretarin e Përgjithshëm të Organizatës së Shteteve Turkfolëse si dhe me deputetin e Parlamentit Evropian, Ilhan Kyuchyuk”.