Osmani: Kosova nuk bëhet pjesë e asnjë organizimi rajonal në të cilin nuk trajtohet e barabartë - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Osmani: Kosova nuk bëhet pjesë e asnjë organizimi rajonal në të cilin nuk trajtohet e barabartë

NULL NULL
20/11/2021

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani gjatë vizitës në Kanada, në margjina të Forumit Ndërkombëtar për Siguri në Halifax është takuar me deputetët gjermanë, Jürgen Hardt, Peter Beyer, Stephan Mayer dhe Roderich Kiesëwetter.

Në  njoftimin e presidencës thuhet se Osmani ka theksuar se marrëdhëniet me shtetin gjerman janë të shkëlqyeshme dhe se ky shtet paraqet partner strategjik për Kosovën.

Sipas presidentes, Kosova ka nevojë për mbështetjen gjermane edhe më tej, posaçërisht në rrugën evropiane, sikurse edhe atë të aplikimit për anëtarësim në organizata ndërkombëtare.

Osmani ka ritheksuar se Kosova tashmë ka përmbushur kriteret për liberalizim dhe ka kërkuar që BE-ja ta mbajë premtimin e vet kundrejt qytetarëve të Kosovës.

Ajo ka theksuar se Kosova është konstruktive në dialogun me Serbinë, porse ka përmendur diskursin nxitës nga pala serbe, sikurse edhe shtrirjen e ndikimit rus në Ballkan për ta destabilizuar rajonin.

Presidentja, në këtë kontekst, ka theksuar se dialogu me Serbinë duhet të marrë fund me njohje të ndërsjellë dhe ka ritheksuar se Kosova nuk do të bëhet pjesë e asnjë organizimi rajonal në të cilin nuk trajtohet e barabartë, transmeton Klankosova.tv.