Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Osmani: Këtu në Poklek ka ngjarë një Holokaust i vërtet

NULL NULL
17.04.2023 13:08
Vjosa Osmani

Presidentja Vjosa Osmani masakrën e Poklekut e ka krahasuar me Holokaustin.

Ajo tha se në këtë masakër janë vrarë më së shumti fëmijë, e madje janë djegur trupat e tyre për të fshehur krimin e ndodhur nga forcat serbe.

Sipas të parës së shtetit, regjimi serb kishte për qëllim shfarosjen e popullit shqiptar.

“Këtu në Poklek ka ngjarë një Holokaust i vërtet, siç edhe e dini me diku 54 anëtarë të familjeve Muçolli, Elshani dhe të tjera, kryesisht gra dhe fëmijë. Shumica dërmuese fëmijë fillimisht janë ekzekutuar, pastaj janë djegur dy herë në mënyrë që të eliminohet krimi i tyre”.

“Kjo është një ndër dëshmitë më të fuqishme se regjimi serb kishte për qëllim shfarosjen e popullit tonë dhe kishte për qëllim që as një shqiptar të mos mbetet në tokën e Kosovës. Edhe kjo masakër ashtu si edhe ajo në Çikatovë dëshmojnë egërsinë e këtij regjimi, dhe njëkohësisht janë edhe dëshmi e dhimbshme se si akoma nuk ka drejtësi për të gjitha këto viktima”.

“Personat që e kanë urdhëruar masakrën dihen me emër e mbiemër për ta janë mbledhur prova, por për fat të keq regjimi në Serbi nuk po vendos drejtësi. Ata që i bënë këto masakra po shpërblehen me pozicione të larta në policinë në serbi”, tha ajo./eo/

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.