Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Osmani e falënderon Varhelyin për mbështetjen me 6.5 milionë euro për sundimin e ligjit

NULL NULL
nga Liridona Gashi 25.05.2023 13:43
Vjosa Osmani

Presidentja Vjosa Osmani ka thënë se Kosova do të qëndrojë përkrah shteteve aleate të botës në mbrojtjen e lirisë, demokracisë dhe sundimit të ligjit.

“Kosova e ka politikën e jashtme dhe atë të sigurisë me atë të Bashkimit Evropian, që nga fillimi luftës në Ukrainë ka qenë e bashkërenduar me BE-në. Kosova në këtë drejtim do të vazhdojë të qëndrojë përkrah aleatëve në Evropë dhe më gjerë, për të mbrojtur lirinë demokracinë dhe vlerat që na bashkojnë”, ka thënë Osmani.

Ajo, në një konferencë për media pas takimit me komisionarin për Zgjerim të Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, ka deklaruar se BE-ja i ka mbështetur me 6.5 milion euro për sundimin e ligjit.

“Sundimi i ligjit nuk është vetëm prioritet në letër për institucionet e Kosovës, është për ts gjithë popullin e Kosovës si i tillë mbetet edhe në krye të angazhimit tim si presidente”.

“Me që sot do t’iu bashkoheni institucioneve tona për ta filluar zyrtarisht programin për çështje të brendshme BE-Kosovë, ju shpreh mirënjohjen tonë Bashkimit Evropian për përpjekjet në këtë drejtim dhe për mbështetjen prej 6.5 milionë euro shtesë në mbështetje të përpjekjeve tona për ta forcuar sundimin e ligjit”, ka thënë Osmani.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.