Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Oscars 2023: Kjo është lista e plotë e fituesve

NULL NULL
13.03.2023 09:04
Çmimet Oscar

Është mbajtur edicioni i 95-të i ceremonisë vjetore “Oscars 2023”.

Kjo ceremoni është mbajtur në Teatrin Dolby në Los Anxhelos, shkruan New York Times, transmeton Klankosova.tv.

Filmi “Everything Everywhere All At Once” e ka fituar çmimin për filmin më të mirë në Oscars.

Shikoni më poshtë për listën e plotë të fituesve:

Fotografia më e mirë

“Everything Everywhere All at Once” (Daniel Kwan, Daniel Scheinert dhe Jonathan Wang)

Regjisori më i mirë

Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert, “Everything Everywhere All at Once”

Aktorja më e mirë

Michelle Yeoh, ” Everything Everywhere All at Once ”

Aktori më i mirë

Brendan Fraser, “The Whale”

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Jamie Lee Curtis, ” Everything Everywhere All at Once ”

Aktori më i mirë në rol dytësor

Ke Huy Quan, ” Everything Everywhere All at Once ”

Skenari më i mirë  origjinal

” Everything Everywhere All at Once ” (Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert)

Skenari më i mirë i përshtatur

” Women Talking ” (Sarah Polley)

Redaktimi më i mirë

” Everything Everywhere All at Once” (Paul Rogers)

Kënga më e mirë origjinale

“Naatu Naatu”, nga M.M. Keeravaani dhe Chandrabose

Filmi i shkurtër i animuar më i mirë

“The Boy, the Mole, the Fox and the Horse” (Charlie Mackesy dhe Matthew Freud)

Kostumografi

“Black Panther: Wakanda Forever” (Ruth E. Carter)

Grimi dhe flokët

“The Whale” (Adrien Morot, Judy Chin dhe Annemarie Bradley)

Kinematografia

” All Quiet on the Western Front” (James Friend)

Live-Action

“An Irish Goodbye” (Tom Berkeley dhe Ross Ëhite)

Efektet vizuele më të mira

“Avatar: The Way of Water” (Joe Leteri, Richard Baneham, Eric Saindon dhe Daniel Barrett)

Veçori ndërkombëtare

” All Quiet on the Western Front”, Gjermani (Edëard Berger)

Zërimi

“Top Gun: Maverick” (Mark Weingarten, James Mather, Al Nelson, Chris Burdon dhe Mark Taylor)

Produksioni më i mirë

” All Quiet on the Western Front” (Christian M. Goldbeck dhe Ernestine Hipper)

Dokumentari më i mirë

“Navalny” (Daniel Roher, Odessa Rae, Diane Becker, Melanie Miller dhe Shane Boris)

Dokumentar i shkurtër

” The Elephant Whisperers” (Kartiki Gonsalves dhe Guneet Monga)

“Pinoku i Guillermo del Toros”

Filmi më i mirë i animuar

“The Elephant Whisperers” (Kartiki Gonsalves and Guneet Monga)

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.