Operacioni ndërkombëtar i drogës kap kokainë në vlerë prej 677 milionë dollarësh të destinuar për Australi - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Operacioni ndërkombëtar i drogës kap kokainë në vlerë prej 677 milionë dollarësh të destinuar për Australi

NULL NULL
04.03.2023 13:54

Një operacion i përbashkët ligjzbatues i SHBA-së dhe Australisë shkatërroi një rrjet ndërkombëtar droge pasi kapën 2.4 ton kokainë në bordin e një anijeje në brigjet e Amerikës së Jugut që kishte nisur për në Australi.

Kokaina, e lidhur me një kartel meksikan droge, kishte një vlerë prej rreth 1 miliard dollarë Australianë (677 milionë dollarë) dhe ishte e barabartë me gjysmën e konsumit vjetor të vlerësuar të Australisë, duke e bërë sekuestrimin e sasisë më të madhe, në të cilin është përfshirë policia australiane, shkruan CNN, përcjell Klankosova.tv.

Dymbëdhjetë të dyshuar janë arrestuar dhe akuzuar në këtë rast, tha policia e shtetit të Australisë Perëndimore në një deklaratë të shtunën, duke dhënë detaje për herë të parë të një operacioni që filloi nëntorin e kaluar, kur Administrata Amerikane e Zbatimit të Drogës (DEA) përgjoi anijen.

Autoritetet e Zelandës së Re zbuluan më shumë se 3 ton kokainë që notonte në Oqeanin Paqësor.

Policia e Australisë Perëndimore e zëvendësoi ngarkesën me kokainë të rreme të paketuar në mënyrë identike dhe e hodhi atë afërsisht 40 milje detare në perëndim të kryeqytetit Perth më 28 dhjetor.

Tre anëtarë të dyshuar të “krahut australian të një sindikate droge” me 1.2 ton kokainë të rreme u arrestuan më 30 dhjetor, pasi dyshohet se kishin bërë tre udhëtime në det të trazuar për të mbledhur pakot.

Nëntë arrestime të tjera u bënë deri më 13 janar, duke përfshirë një ndalesë trafiku në autostradën e lindore, afërsisht 600 kilometra në lindje të kryeqytetit të shtetit Perth, ku oficerët gjetën më shumë se 2 milion dollarë para të gatshme.

Duke përshëndetur suksesin e “Operation Beech”, komisioneri i policisë së Australisë Perëndimore, Col Blanch në një deklaratë: “Operacioni u dërgon një mesazh trafikantëve ndërkombëtarë të drogës – drogat tuaja vdekjeprurëse nuk janë të mirëseardhura këtu”.

Një shtetas amerikan 39-vjeçar ishte në mesin e 12 të akuzuarve, tha policia.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS