OKB-ja: Nëse Rusia tërhiqet nga marrëveshja e grurit s’kemi plan B - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

OKB-ja: Nëse Rusia tërhiqet nga marrëveshja e grurit s’kemi plan B

NULL NULL
12.05.2023 18:14
gruri ukrainas

Kombet e Bashkuara thonë se nuk kanë plan rezervë nëse Rusia tërhiqet nga marrëveshja që lejon Ukrainën të eksportojë grurë në tregjet ndërkombëtare dhe ka ndihmuar në lehtësimin e eksporteve të drithit dhe plehrave të Moskës.

“Nuk ka plan B për Detin e Zi,” tha zëdhënësi i OKB-së, Stephane Dujarric në përgjigje të pyetjeve se çfarë do të ndodhë nëse Rusia përmbush kërcënimet për t’u tërhequr nga marrëveshja më 18 maj, shkruan VOA, transmeton Klankosova.tv.

Që nga nënshkrimi i saj më 22 korrik në Stamboll, Iniciativa për Drithërat e Detit të Zi ka lehtësuar eksportin e sigurt të më shumë se 30 milionë tonë metrikë drithëra dhe produkte të tjera ushqimore nga tre porte të Detit të Zi në Ukrainë në tregjet globale.

Një memorandum korrespondues i mirëkuptimit midis Rusisë dhe Kombeve të Bashkuara ka arritur të lehtësojë shqetësimet e bankave, siguruesve, transportuesve dhe aktorëve të tjerë të sektorit privat për të bërë biznes me Rusinë. Por Moska është ankuar vazhdimisht se nuk po përfiton mjaftueshëm nga marrëveshja.

Moska po mbron “interesat kombëtare të Rusisë, prodhuesit e saj bujqësor, prodhuesit e plehrave”, tha zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Vershinin. “Një nismë që sjell përfitime të njëanshme vështirë se mund të njihet dhe konfirmohet nga të gjithë”.

Megjithatë, ambasadorja e SHBA në Kombet e Bashkuara Linda Thomas-Greenfield u tha gazetarëve të enjten: “Rusia po eksporton mirë. Ajo po eksporton drithë dhe plehra në të njëjtat nivele, nëse jo më të larta, se përpara pushtimit në shkallë të plotë.”

“Kërcënimet e Rusisë kanë të bëjnë me paratë dhe fuqinë. Sa më shumë që Rusia pengon eksportet e Ukrainës, aq më të larta rriten çmimet dhe me eksportet ruse që ecin mirë, ato po bëjnë më shumë fitime,” tha ajo.

Rusia ka detyruar gjithashtu një ngadalësim të eksporteve të grurit ukrainas nëpërmjet marrëveshjes, duke vënë frena në inspektimet e detyrueshme të anijeve.

Të dhënat nga Qendra e Përbashkët e Koordinimit me qendër në Stamboll, e cila mbikëqyr inspektimet, tregojnë se inspektimet e anijeve të drejtuara për në Ukrainë dhe që nisen nga vendi kanë rënë ndjeshëm nga niveli më i lartë në tetor prej 4,4 inspektimesh hyrëse në ditë dhe 6,3 inspektimeve në dalje, në 1,4 në hyrje dhe 1,5 në dalje në ditë. inspektimet e deritanishme në maj.

“Në formë klasike, rusët po luajnë me procedurat në Iniciativën e Kokrrave të Detit të Zi,” tha ambasadori Jim O’Brien, i cili drejton Zyrën e Koordinimit të Sanksioneve të Departamentit të Shtetit. “Ajo që ata kanë bërë është që nuk lejojnë anijet të regjistrohen dhe më pas të mos i inspektojnë ato.”

JCC thotë se aktualisht ka 26 anije që dalin në ujërat turke me më shumë se një milion ton metrikë drithëra dhe ushqime. Ukrainasit i kanë informuar se 62 të tjerë janë duke pritur për të lëvizur në portet e Ukrainës për të mbledhur eksportet.

Të enjten, katër palët në marrëveshje – Ukraina, Rusia, Turqia dhe Kombet e Bashkuara – u takuan në Stamboll për të diskutuar të ardhmen e marrëveshjes së grurit.

Kombet e Bashkuara kanë theksuar rëndësinë e Iniciativës së Kokrrave të Detit të Zi për të mbajtur çmimet globale të ushqimeve të qëndrueshme dhe ushqimin në dispozicion dhe të përballueshëm, veçanërisht për vendet më të varfra. Më shumë se gjysma e grurit ukrainas të eksportuar nëpërmjet marrëveshjes ka shkuar në vendet në zhvillim.

“Është e qartë nëse kjo nismë nuk mund të vazhdojë dhe paketa e saj nuk mund të vazhdojë, ajo do të ketë një ndikim negativ në sigurinë globale të ushqimit, në çmimet globale të ushqimit”, u tha gazetarëve zëdhënësi i OKB-së Dujarric.

“Është e rëndësishme që të gjithë ata që janë të përfshirë në këtë, drejtpërdrejt ose në periferi, të përmbushin përgjegjësitë e tyre.”

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.