Oficeri i ushtrisë ruse e pranon: "Trupat tona torturuan ukrainasit" - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Oficeri i ushtrisë ruse e pranon: “Trupat tona torturuan ukrainasit”

NULL NULL
02.02.2023 08:15

Pretendimet për marrjen në pyetje brutale, ku burrat ukrainas u qëlluan dhe u kërcënuan me përdhunim, janë bërë nga një ish-oficer ushtarak rus.

Konstantin Yefremov, oficeri më i lartë që ka folur hapur, i tha BBC-së në një intervistë ekskluzive se Rusia tani e sheh atë si një tradhtar dhe dezertor, transmeton Klan Kosova.

Në një vend në Ukrainën jugore, ai tha se “marrjet në pyetje, torturat vazhduan për rreth një javë”.

“Çdo ditë, natën, ndonjëherë dy herë në ditë”.

Yefremov u përpoq të jepte dorëheqje nga ushtria shumë herë – por ai përfundoi duke u shkarkuar për refuzimin e kthimit në Ukrainë. Tani ai ka ikur nga Rusia.

Duke përdorur fotografi dhe dokumente ushtarake të ofruara nga Yefremov, BBC raporton se ka verifikuar se ai ishte në Ukrainë në fillim të luftës – në rajonin e Zaporizhzhia, duke përfshirë qytetin e Melitopol.