OBSH kërkon nga Kina transparencë të theksuar në lidhje me rastet me COVID-19 - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

OBSH kërkon nga Kina transparencë të theksuar në lidhje me rastet me COVID-19

NULL NULL
15.01.2023 15:35

Organizata Botërore e Shëndetësisë i kërkoi Kinës të lëshojë më shumë informacion në lidhje me infeksionet e reja nga COVID-19, pasi Pekini njoftoi se gati 60,000 njerëz kishin vdekur nga virusi që nga fillimi i muajit të kaluar.

Informacioni për rastet dhe vdekjet e reja të ofruara nga Kina për OBSH-në zbulon një valë të shpejtë dhe intensive sëmundjesh të shkaktuar nga varianti i COVID-19 Omicron dhe nënvariantet e tij, tha organizata në një njoftim.

Kina njoftoi 60,000 vdekje të lidhura me COVID-19 pasi kohët e fundit hoqi kufizimet e ashpra pandemike dhe hapi kufijtë e saj.

OBSH po kërkon përditësime të vazhdueshme të detajuara për rastet e reja dhe më shumë informacion në lidhje me nënvariantet që do të ndahen me agjencinë ndërkombëtare dhe komunitetin shkencor global.