Obeziteti dyfish më i rrezikshëm për shkaktimin e kancerit sesa mendohej më parë - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Obeziteti dyfish më i rrezikshëm për shkaktimin e kancerit sesa mendohej më parë

NULL NULL
12/08/2019

Rreziku që obeziteti mund të ndikojë në zhvillimin e kancerit është dukshëm i nënvlerësuar, paralajmëroi një studim.

Të qenit mbipeshë në të vërtetë mund të jetë më shumë se dy herë më e rrezikshme sesa mendohej më parë kur bëhet fjalë për forma të caktuara të sëmundjes.

Pesha e tepërt është e dyta nga faktorët e rrezikut për kancer pas pirjes së duhanit kur bëhet fjalë për mënyrën e jetesës të shmangshme që shkakton kancerin.

Kanceri i zorrëve, veshkave, pankreasit, vezores, endometrial dhe eezofageal, të gjitha mendohet se preken më shumë nga mbipesha sesa vlerësimet e mëparshme.

Ekspertët thanë se studimi tregoi se obeziteti ka efekte shkatërruese dhe NHS paralajmëroi se shumë njerëz ende nuk i kuptojnë rreziqet e saj.