Numërohet mbi 67% e votave të diasporës, Erdogan prin me 55.36% - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Numërohet mbi 67% e votave të diasporës, Erdogan prin me 55.36%

NULL NULL
15.05.2023 07:37

Në Turqi janë duke u numëruar votat e diasporës për zgjedhjen e presidentit.

Deri tani janë numëruar 67.33%, ku presidenti aktual Rexhep Tajip Erdogan prin me 55.36%.

Rivali i tij, Kemal Kiliçdarogjlu, ka mbledhur 41.26%, ndërkaq Sinan Ogjan 2,20%.

Kujtojmë se nga votat vendore, Erdogan ka rënë në 49.35% e Kiliçdarogjlu ka mbledhur 45%.

Nëse asnjëri kandidat nuk e arrin 50 përqindëshin në fund të numërimit të votave, atëherë vendi shkon në balotazh.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS