Nobelisti Shechtman: Kosova ta marrë shembullin e Izraelit (VIDEO) - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Nobelisti Shechtman: Kosova ta marrë shembullin e Izraelit (VIDEO)

NULL NULL
08.05.2023 18:22
Dan Shechtman

Fituesit i çmimit Nobel për kimi, izraeliti Dan Shechtman, po qëndron në një vizitë në Kosovë.

Ai ka folur në një intervistë ekskluzive në Klan Kosova.

Shechtman tha në Info Magzazine se si shembull të zhvillimit Kosova duhet ta ketë vendin e tij Izraelin.

“Izraeli e ka shpallur pavarësinë 60 vjet para, pra në vitin 1948 kurse Kosova në vitin 2008. Popullata jonë u rrit shumë shpejtë. Tani jemi rreth 10 milionë. Kur kemi filluar ishim 650 mijë banorë”, tha ai.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

Nobelisti izraelit foli edhe rreth asaj se çka duhet të bëjë një shtet për t’u promovuar.

“Unë flas shumë për arsimin, ndërmarrësinë, teknologjinë, ekonominë”, tha nobelisti izraelit në Info Magazine në Klan Kosova.