Njihuni me simptomat e hershme të HIV-it - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Njihuni me simptomat e hershme të HIV-it

NULL NULL
29.11.2021 21:16

SIDA (sindroma e mungesës së imunitetit të fituar) është një sëmundje e cila aktualisht nuk është shëruese. Shkaktohet nga HIV (virusi i mungesës së imunitetit të njeriut) dhe një person që ka këtë gjendje është i ndjeshëm ndaj dështimit të shumëfishtë të organeve dhe infeksioneve dërrmuese.

Jo çdo person që infektohet me HIV përfundon me SIDA. Me mjekimin dhe kujdesin e duhur, ky numër tani është reduktuar shumë. Por ata që zbarkojnë me SIDA, kanë dështim të organeve shumësistemike për shkak të infeksionit.

Vlerësohet se në fund të vitit 2020 jetonin 37.7 milionë njerëz me HIV. Sipas OBSh-së, në vitin 2020, 680 mijë njerëz vdiqën nga shkaqe të lidhura me HIV dhe 1.5 milionë njerëz u infektuan me HIV, përcjell Klankosova.tv

Ndërsa shumë njerëz mund të mos shfaqin simptoma të hershme për disa vite, disa do të shfaqin simptoma të ngjashme me gripin si ethe, dhimbje koke, lodhje e të tjera. Këto simptoma zakonisht shfaqen brenda një ose dy muajsh nga infektimi, ndërsa në disa njerëz mund të jetë dy javë.

Simptomat e hershme të HIV-it mund të përfshijnë:

* Ethe

* Dhimbje koke

* Lodhje

* Gjëndra limfatike të fryra

* Skuqje

* Dhimbje të fytit

* Dhimbje të muskujve/nyjeve

* Djersitje natën

* Diarre

* Ndërsa gjendja përparon, njerëzit me HIV mund të zhvillojnë një sistem imunitar të dobësuar.

* Ata gjithashtu mund të vërejnë se janë të sëmurë më shpesh se më parë, ose për periudha më të gjata kohore.

* Disa njerëz mund të sëmuren shumë nga infeksionet që normalisht nuk do të ishin kërcënuese për jetën.