Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Njerëzit me orar të rregullt të gjumit kanë rrezik më të ulët të vdekjes së parakohshme

NULL NULL
07.06.2023 00:14
gjumi

Një studim i ri, i cili do të prezantohet në takimin vjetor SLEEP 2023, thekson se individët duhet të mbajnë një orar të qëndrueshëm të gjumit dhe të flenë mjaftueshëm çdo natë.

Rezultatet tregojnë se njerëzit me një orar të rregullt gjumi dhe fjetje të mjaftueshme kishin një rrezik 39% më të ulët të vdekjes së parakohshme sesa ata me një orar të parregullt gjumi dhe fjetje të pamjaftueshme.

Gjumi i shëndetshëm kërkon kohëzgjatje adekuate, kohë të përshtatshme, cilësi të mirë, rregullsi dhe mungesë të shqetësimeve ose çrregullimeve të gjumit. Akademia Amerikane e Mjekësisë së Gjumit dhe Shoqëria e Kërkimit të Gjumit rekomandojnë që të rriturit duhet të flenë 7 ose më shumë orë në natë rregullisht për të promovuar shëndetin optimal, përcjell Klankosova.tv

Studiuesit analizuan të dhënat e 1,759 pjesëmarrësve, të cilët u ndoqën për një mesatare prej shtatë vjetësh. Gjatë periudhës së studimit pati 176 vdekje.

Ekspertët theksojnë se mbajtja e një orari të rregullt të gjumit dhe zgjimit është thelbësor për gjumë të shëndetshëm.

Nëse gjumi do të ishte një pilulë 8-orëshe, do të ishte e dobishme të merrje dozën e plotë në kohë të rregullta, vazhdimisht.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.